Agrokruh – nový prístup k pestovaniu zeleniny

Rozhovor s pánom Šlinským, zakladateľom Agrokruhu, alias ekologickým samostatne hospodáriacim roľníkom, ma zakaždým donúti veselo mikať kútikom úst, čo častokrát prerastá až do výbuchu smiechu. Spojenie jeho humoru, chutnej bio [...]

Rozhovor s pánom Šlinským, zakladateľom Agrokruhu, alias ekologickým samostatne hospodáriacim roľníkom, ma zakaždým donúti veselo mikať kútikom úst, čo častokrát prerastá až do výbuchu smiechu. Spojenie jeho humoru, chutnej bio zeleniny, akýchsi čudných kruhov na poliach a zanietených ľudí núti človeka vstať na vlastné a vniknúť do sveta ekologického, trvalo udržateľného pestovania. 

Dostalo sa mi tej cti, podieľať sa na tomto nezvyčajnom ekologickom projekte. A musím priznať, že je to návykové. Prvá zmienka o Agrokruhu vo mne vyvolala vlnu nadšenia, ktorú sa už dnes snažíme plne realizovať v praxi. Pri poslednej návšteve na „našej“ farme, sme trhali burinu. Snáď len burinu. To znie fajn a úplne banálne, ale obrábať kruhové políčko s 36 metrovým priemerom si napríklad v prípade hlávkového šalátu vyžaduje obrobiť takmer dva kilometre dlhý riadok. A takých kruhov, kde sa pestujú všakovaké druhy a odrody zeleniny je na jednej farme 12.  Ale tá finálna zaslúžená chuť!

O čom TO teda celé je?

Pôda. Pôda je prostriedkom vytvárania vyvážených ekosystémov a citlivý prístup k nej je kľúčom k trvalej udržateľnosti. Princíp, na ktorom tento novodobý netradičný systém pestovania a odbytu zeleniny funguje, je vo svojej podstate neuveriteľne jednoduchý a detailne premyslený, disponujúc obrovskou pridanou hodnotou pre svojich odberateľov. No keďže každá minca má dve strany, tak aj v realizácii projektu Agrokruh v praxi je malý háčik. Financie, réžia a špeciálna technológia. A samozrejme čas. Pretože rozbehnúť farmu do stopercentnej prevádzky a zároveň pretransformovať pôdu do stavu ručnej obrobiteľnosti trvá niekoľko rokov. A aj keď je zelenina najžiadanejší produkt ekologického poľnohospodárstva, pestuje sa na minimálnej ploche, pričom bežná ezotericko – romantická predstava o realizovateľnosti v poľnohospodárstve nerešpektuje zákony fyziky ani hmotnú realitu. Technokraticko – byrokratická zase bio logiku života. Agrokruh bol však vytvorený na báze sociálno – realistického princípu trvalej udržateľnosti. A sme doma, teda na záhradke.

Pridaná hodnota

Realizácia tohoto ekologického projektu zaručuje, že zákazník dostane naozaj kvalitnú zeleninu. Nie je totiž bio ako bio. Ale o tom by sme vedeli polemizovať v samostatnom článku. Osobná distribúcia od pestovateľa k spotrebiteľovi je teda dôležitou súčasťou systému Agrokruh. Systém zabezpečuje, aby sa člen priamo zapájal, zúčastňoval na chode farmy prostredníctvom svojho zeleninára s cieľom minimalizácie nákladov a perzonifikácie zákazníka. Ako mi raz povedal pán Šlinský: „predstavte si, že máte svojho farmára. Človeka, ktorému sa pozriete do očí a podáte mu ruku, keď Vám odovzdáva debničku so zeleninou. Nie je takýto osobný kontakt väčšou zárukou kvality, než akýkoľvek certifikát?” Myslím, že to hovorí za všetko. Ďalšou doménou systému je samozrejme aj ohľaduplnosť k životnému prostrediu, ktoré ide s takýmto prístupom k pestovaniu ruka v ruke s benefitmi pre konzumenta.

 A čo vlastne na TO potrebujeme?

V rámci 5 P, ktoré Agrokruh vyzdvihuje je základom jednoznačne presvedčenie. Ale len chcieť samozrejme tiež nie je dostačujúce a preto až spolu s poznaním, pôdou, prácou a peniazmi môže agrokruh plnohodnotne fungovať. Dôvera medzi pestovateľom a spotrebiteľom je základom k úspechu. Človek tak vie presne odsledovať, do čoho investoval, čo si kupuje a v neposlednom rade aj čo konzumuje. No bez 2 ha pôdy, ktorá je tvorená z ekoprodukčnej a zároveň aj ekostabilizačnej plochy, sa realizácia Agrokruhu nezaobíde. Tým treba začať. A teraz k meritu veci. V princípe je základom celého úspechu rameno na elektrický pohon, ktoré sa otáča dookola a je schopné vykonávať všetky potrebné činnosti na obrábanie pôdy. Teda ju kypriť, zalievať, hnojiť aj siať. Výsledkom je fakt, že enormným spôsobom šetrí ľudskú prácu – približne o 70 percent.

Odkiaľ vietor fúka?

Percento obyvateľstva, ktoré vyžaduje kvalitu a chuť sa neustále zvyšuje. A tak, najmä vegetariánom a vitariánom pán Šlinský do úmoru vysvetľuje, že jesť zeleninu je síce skvelé pre zdravie, ale konzumáciu zeleniny zo supermarketu je lepšie nahradiť dvojmetrovým motúzikom. „Bude to ľahšia smrť“, vraví tento novodobý zeleninový guru. Prosím, toto tvrdenie berte s rezervou. Tým sme však chceli upozorniť na dôležitosť výberu zdroja, z ktorého zásobujeme svoju domácnosť. Biozelenina z bežných potravinových sietí je podľa neho totiž niečo ako prostitútka odetá v habite mníšky. A znovu sme pri tej našej vlastnej alebo komunitnej záhradke a malých rodinných farmách.

Súčasnosť verzus plánované aktivity

Momentálne sú funkčné už tri farmy, ktoré dokopy budú schopné pri plnej prevádzke zabezpečiť celoročne zeleninu pre približne 180 rodín. A verme, že tieto čísla sa budú zvyšovať, pretože nadšencov idealistov je neúrekom, ale vytrvalcov len hŕstka. Rátame aj s výstavbou eko parku, spracovňou zeleniny, organizáciou školení, podujatí a prednášok o ekológii a zdravom stravovaní spojenom s ukážkou varenia, súkromnými akciami a v neposlednom rade ponúkame možnosť zapojiť návštevníkov v prípade záujmu do práce a ukázať im tak, ako Agrokruh funguje v praxi. Nechceme však z našej ekousadlosti spraviť masovku, ale dokázať ľuďom, že oddychovať sa dá aj aktívne, v krásnom prostredí, neďaleko Bratislavy. Pôjde o taký projekt s pracovným názvom “vypínač”, na ktorom sa bude podieľať organizačne, ako inak, aj Jem iné.

Známy výrok pána Šlinského týkajúci sa lokalizácie tejto ekousadlosti je zrkadlom jedinečnosti Agrokruhu. „Choďte na Google maps a v meandri Malého Dunaja medzi obcami Tureň a Hrubý Šúr uvidíte na satelitných snímkoch kruhové políčka. To je naša farma. To musíte nájsť, nikde v okolí tisíc kilometrov nič podobné nie je“,  vysvetľuje trpezlivo pán Šlinský. Naším spoločným cieľom je predstaviť Agrokruhy širšej verejnosti, aby sa táto prelomová myšlienka pestovateľstva šírila medzi jeho nadšencov a farmárov a zároveň tým upevňovať postavenie malých rodinných fariem na Slovensku a časom snáď aj vo svete.

PS: 26. júla plánujeme pre všetkých informácie-chtivých stretnutie na farme. V prípade záujmu nás kontaktujte na agrokruh@jemine.sk. Tešíme sa na spoločnú brigádu 🙂

Foto: istockphoto.com

Leave your comment

Please enter your name.
Please enter comment.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.