Čo nám prináša jar do kuchyne?

Všetci o nej hovoria, všade ju je cítiť, jar prichádza. U nás sa začalo jarné upratovanie vo veľkom, novým názvom. Na pretras sa v našich domácnostiach konečne dostanú aj zahádzané skrine, pocapkané okná, zimné fasády aj kuchynské linky. Škola varenia aj cateringovka sa nám začínajú zelenať bylinkami, klíčkami, a postupne aj prvou jarnou ponukou pestrej farmárskej zeleninky. Jar je tu čochvíľa a s ňou aj čas na odľahčené jedlá, voňavé bylinky, čerstvé suroviny a iné sezónne dobroty.

Bylinky a klíčky si ľudia často spájajú s nejakou formou očisty. Ak sa cítite unavene, bolí vás hlava alebo celkovo máte pocit, že nič nefunguje tak, ako by malo, možno sa vám vaše telo snaží niečo naznačiť. Doprajte mu oddych, nech sa spamätá, očistí, opraví pokazené, aby mohlo dlhšie a lepšie fungovať. Určite aj doma aspoň raz za rok robíte veľké jarné alebo predvianočné upratovanie, kedy sa všetko vyčistí dôkladnejšie, ako inokedy a vyhodia sa nepotrebné haraburdy. Orgány v tele síce nemožno povysávať, môžeme im to však uľahčiť, nepridávať ťažko stráviteľné jedlá a vytvoriť im tak prostredie na regeneráciu. Ak vezmeme do úvahy, že telo nám má slúžiť aspoň 80 rokov, tak by bolo dobré sem tam sa mu povenovať. Alebo máte pocit, že vy nemusíte?

Možno sa aj počas roka o seba dobre staráte, niektorým veciam sa však nedá vyhnúť a rôzne škodliviny z jedla, vody, vzduchu, kozmetiky si nájdu spôsob, ako sa dostať do vášho tela. Tie sa potom hromadia v bunkách dovtedy, kým nepretečie pomyselný pohár tolerancie a telo začne naznačovať, že je problém. Práve vtedy prichádza na radu očista, po ktorej sa vám organizmus odvďačí tým, že pocítite viac energie, máte krajšiu pleť, lepšiu obranyschopnosť a obnovenú chuť do života. Aj k tomu Vám pomôže zelená v podobe čerstvých surovín. Zdobenie jedla klíčkami si obľúbia aj tí najmenší, malé zelené rastlinky ozvláštnia chuť jedla a sú akousi pomyselnou čerešničkou na torte, neodmysliteľnou súčasťou foodstylistov.

A my máme pre vás jeden skvelý jarný tip na doma. Pripravte si s nami jarnú misku klíčkov z voňavej a chrumkavej redkvičky vo FOODKUT štýle. A možno aj vám bude pripomínať našu misku s čerstvým lístkom v tvare písmena U. Aj keď nemáte záhradku, pestovať bylinky, šaláty, či klíčky si môžete jednoduchým spôsobom aj doma. Aha! Návod nájdete tu.