Ako si poradiť s prechladnutím a začínajúcim ochorením?

Čo spravíte, keď cítite, že na vás niečo lezie a vy momentálne “nemáte čas” ochorieť? Nadopujete sa tabletkami? Či už liekmi alebo vitamínmi? Viete, čo telo naozaj potrebuje ako prvú [...]

Čo spravíte, keď cítite, že na vás niečo lezie a vy momentálne “nemáte čas” ochorieť? Nadopujete sa tabletkami? Či už liekmi alebo vitamínmi? Viete, čo telo naozaj potrebuje ako prvú pomoc? Áno, určite je dôležité doplniť rôzne živiny na podporu imunity, ale postaví vás to naozaj „na nohy“? Aktuálne jesenné zdravotné problémy sú opäť tu. Tak čítajte dokonca, ak vás zaujíma, ako si s nimi v počiatočnom štádiu poradiť.

Teplo a spánok

Oveľa dôležitejšie je, dopriať vášmu telo šancu brániť sa a poraziť nepríjemný vírus, ktorý ho napadol. To znamená, ľahnúť si a vypotiť sa. Telo je veľmi inteligentý stroj a stačí iba robiť to, čo nám naznačuje.

Akonáhle váš organizmus napadne nepriateľ, spustí sa vnútorný poplach. Mozog a imunitný systém nastavia “termostat” z 36,5°C na 37°C a viac. Pri vyššej teplote dokážu biele krvinky oveľa efektívnejšie pracovať a vírusy sú zas pre zmenu oslabené. Výhodné podmienky pre boj. Keď sa zmení toto nastavenie vnútornej teploty a vy momentálne nie ste v dostatočnom teple, tak dostanete zimnicu. To sa len telo snaží zahriať mini pohybmi. Preto je veľmi dôležité nepotlačovať tento proces ale naopak ho podporiť. V praktickom živote to znamená: žiaden paralen, coldrex, aspirin alebo ibuprofen. 

Ak už večer cítite, že niečo na vás lezie, tak si dajte veľmi horúci kúpeľ. Po kúpeli vypite horúci čaj proti bacilom, zabaľte sa do spacáku alebo deky a ľahnite pod perinu či dve. V noci sa síce aspoň raz budete musieť prezliecť do suchého pyžama, ale garantujeme vám, že ráno sa zobudíte oveľa silnejší a bez príznakov prechladnutia. Nezabúdajte, že spánok zohráva dôležitú úlohu pri regenerácií, a preto je nutné veľa oddychovať. Áno, oddychovať.

Ak vás to chytí počas dňa v práci, tak je najlepšie zobrať si pol dňa voľno a ísť sa domov poriadne vyspať a vypotiť. Je to lepšia voľba ako to prechodiť a potom s tým “ľahkým prechladnutím” bojovať aj dva týždne. Tu treba myslieť na dlhodobé následky. A ak sa naozaj nedá odísť, tak sa aspoň udržujte v teple a pite veľa horúcich tekutín.

Nech je strava vašim liekom 

Nielen počas prechladnutia – ale hlavne vtedy, treba uprednostniť veľa bio ovocia a zeleniny, bio mäsové a zeleninové vývary, domáce vajcia a hríby ako šhitake, reishi, hliva či šampiňóny. Ďalej by nemali chýbať fermentované potraviny ako kefír, miso, kyslá kapusta a kvasená zelenina. Z korenín by mal prevládať cesnak, kurkuma, oregano, škorica, klinčeky a z tukov kokosový olej.

A ako nás už naše mamy a babky liečili – teplou polievočkou. Kuracia polievka naozaj pomáha pri chrípke. Nielenže zahreje na duši a na tele, ale obsahuje amino kyselinu cystín, ktorá “riedi” hlien v pľúcach, ten sa potom tak nelepí a ľahko sa dostane z tela von. Ak si ju nemôžete spraviť sami, tak poproste rodinu alebo niekoho známeho. Ešte lepšia je s riadnou dávkou čierneho korenia. To podporí tvorbu tekutín v ústach, hrdle a pľúcach a tak podporí vykašliavanie hlienu.

Určite by ste mali vynechať sladkosti,  rôzne polotovary a výrobky z bielej múky. Všetky tieto produkty ničia zdravú mikroflóru v črevách, čím oslabujú vašu imunitu. Väčšina ľudí si neuvedomuje, že až 80% imunity sa nachádza práve v tráviacom trakte, preto je dôležité zbytočne ju neoslabovať nevhodnými potravinami.

Ďalší pomocníci

Na záver aspoň zopár vitamínov, ktoré vám tiež pomôžu:

Cesnak – má protivírusové, bakteriálne a protiplesňové účinky. Áno, existujú aj tabletky, aby ste vôňou neobťažovali svoje okolie, ale surový je najlepší, najefektívnejší. Pred konzumáciou ho treba jemne rozpučiť, aby sa aktivovali látky a vytvorili tak účinný alicín. Môžete si uvariť napr. silnú cesnakovú polievku, vo väčšej miere ho používať pri varení alebo len tak zjesť.

Vitamín D – veľmi účinný nielen pri zabíjaní rôznych mikróbov, ale aj pri zabraňovaní ich vstupu do tela. Prirodzene ho získavame hlavne zo slnečných lúčov, rýb, vajec, palmového oleja.

Zinok – ak sa užije hneď pri prejave prvých príznakov, tak môže skrátiť dobu ochorenia o 24hod. Mal by sa užívať iba pri akútnych ochoreniach a iba krátkodobo. Ľudia so zníženou imunitou, astmou alebo chronickými ochoreniami by mali byť opatrní pri jeho užívaní.

Vitamín C – starý známy silný antioxidant

Propolis – má silné antimikrobiálne účinky a obsahuje apigenín a kyselinu kávovú, obe veľmi užitočné pre imunitný systém.

Plody bazy čiernej majú účinné proti vírusové látky, antocyanidy a podľa niektorých štúdií sú rovnako účinné ako očkovanie. Môžete vyskúšať aj čaj z bazy, zázvoru, mäty, rebríčka, lipy, ktorý zároveň podporuje potenie.

Ak chcete dlhodobo posilňovať imunitu, vyskúšajte bylinky ako kozinec blanitý či echinacea.

Čaj na boj s bacilmi

Budete potrebovať:

1 liter filtrovanej vody

1/2 čajovej lyžičky chilli, čerstvé alebo sušené

3 až 6 strúčikov cesnaku

1 čajová lyžička postrúhaného zázvoru

6 klinčekov

1 čajová lyžička oregana (dobromyseľ)

citrónová šťava a med na dochutenie

Postup:

Vodu dajte do hrnca, pridajte všetky suroviny okrem citrónovej šťavy a medu. Priveďte do varu a na miernom ohni varte aspoň 20 minút. Medom oslaďte minimálne. Čaj má byť liek a nie malinovka 🙂

Pri prvých príznakoch prechladnutia sa snažte vypiť aspoň 3 hrnčeky. Ak už chrípka prepukla naplno tak je najlepšie skombinovať to s jedným dňom v posteli.

Zdravotné okienko

Oregano má silné antimikrobiálne účinky. Cesnak je zas prírodné antibiotikum. Zázvor stimuluje cirkuláciu krvi a chilli podporuje odstraňovanie hlienov. Horúci čaj zas zvýši vnútornú teplotu tela, kedy vie organizmus účinnejšie bojovať proti bacilom.

Autor: Evka z Jem iné 

Leave your comment

Please enter your name.
Please enter comment.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.