Darujte nám 2% a naučme ich spolu, čo znamená zdravo!

Názvy cukríkov poznajú podľa obalu ešte predtým ako sa naučia čítať. Vo fast foode si vedia objednať skôr, ako si my vôbec stihneme pozrieť, čo za “dobroty” tam ponúkajú. Ako dezert si namiesto jablka vyberú radšej presladenú čokoládovú tyčinku a brokolica je ich úhlavný nepriateľ.

Zdá sa vám to povedomé? Nie ste sami. Nesprávne stravovacie návyky nie sú vždy vinou rodičov. Tisícky reklamných pútačov, nekonečné spoty v televízií a potom prídu stravovacie zariadenia kde kelový prívarok dobré meno zelenine určite nespraví.

Čo s tým?

Všetci sa môžeme podieľať na tom, aby nám doma rástli zdravé deti. Ukážte im čo znamená dobrá a kvalitná zelenina. Učte ich a zabávajte nenásilným a hravým spôsobom. Varte, ochutnávajte, pestujte bylinky alebo ich vezmite na tržnicu.

Teraz je navyše obdobie kedy dobré, zdravé a poctivé veci môžete podporiť aj inak. Na začiatku roka je tu vždy priestor rozhodnúť o tom, kam pôjdú 2% z Vašich daní. Ak ich darujete nám, my ich pošleme ďalej. Aby deti vedeli, ako vyzerá pór, ako chutí stopkový zeler a ako voní čerstvý petržlen 🙂

Ak ste sa rozhodli, že do boja idete s nami, nižšie nájdete všetky potrebné informácie. Vopred ďakujeme za Váš čas a tiež za to, že dobro a zdravie posúvate ďalej.

Tím Jem iné 🙂

Ako darovať 2%?

Postup pre zamestnancov

 • Do 15.02.2017 požiadajte zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň.
 • Potom požiadajte zamestnávateľa, aby Vám vystavil tlačivo potvrdenie o zaplatení dane.
 • Z potvrdenia zistíte dátum zaplatenia dane a viete si vypočítať 2% z Vašej zaplatenej dane (to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech prijímateľa poukázať). Táto suma však musí byť minimálne 3,00 €. Ak ste v roku 2016 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a máte o tom potvrdenie, môžete v prospech prijímateľa poukázať 3% z Vašej zaplatenej dane.
 • Prečitajte si pozorne celé vyhlásenie, v ktorom sú predvyplnené naše údaje.
 • Do vyhlásenia doplňte sumu, ktorú nám chcete poukázať.
 • Obe tlačivá, teda vyhlásenie spolu s potvrdením, doručte do 30.04.2017 na daňový úrad podľa Vášho bydliska – adresu si nájdete TU.
 • Daňové úrady majú 90 dní od splnenia podmienok na to, aby previedli Vaše 2% v prospech občianskeho združenia Jem iné. Peniaze na náš účet prevádza príslušný daňový úrad. Váš zamestnávateľ platí celú Vašu daň príslušnému daňovému úradu.

Poznámky:

 • Vami poukázaná suma 2% z dane bude použitá na podporu aktivít občianskeho združenia Jem iné a projektov ktoré Jem iné zastrešuje (Food Revolution Day, Skutočne zdravá škola) a to v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov.
 • Fyzické osoby poukazujú v roku 2017 iba 2% z dane, dobrovoľníci môžu poukázať 3% z dane.
 • Do kolónky ROK sa píše 2016
 • Obe tlačivá sa podávajú výlučne na daňový úrad podľa Vášho bydliska
 • Čísla účtov prijímateľov nepotrebujete, ani ich nikde neuvádzate, nakoľko peniaze na účty prijímateľov prevádzajú daňové úrady, nie Vy. Vy platíte celú daň daňovému úradu.

Postup pre fyzické osoby

 • Vypočítajte si Vaše 2% z dane z príjmov fyzickej osoby (to je maximálna suma, ktorú môžete poukázať v prospech prijímateľa). Poukázať môžete aj menej ako 2%, musí však byť splnená podmienka minimálne 3,00 €.
 • V daňovom priznaní pre fyzické osoby sú už uvedené kolónky na poukázanie 2% z dane v prospech 1 prijímateľa. Údaje, ktoré potrebujete do daňového priznania uviesť, v prípade, že chcete peniaze poslať občianskemu združeniu Jem iné.:

Názov:                      Jem iné
Právna forma:        Občianske združenie
IČO:                            42359571
Adresa:                     Dvořákovo nábrežie 4A, 811 02 Bratislava

 • Riadne vyplnené daňové priznanie doručte v lehote, ktorú máte na podanie daňového priznania (zvyčajne do 31.3.2017) na Váš daňový úrad ( podľa Vášho bydliska – adresu si nájdete TU) a v tomto termíne aj zaplaťte daň z príjmov.
 • Daňový úrad po kontrole údajov a splnení všetkých podmienok má zákonnú lehotu 90 dní na to, aby previedol sumu, ktorú ste poukázali, v prospech Vami vybraného prijímateľa.

Poznámky:

 • Vami poukázaná suma 2% z dane bude použitá na podporu aktivít občianskeho združenia Jem iné a projektov ktoré Jem iné zastrešuje (Food Revolution Day, Skutočne zdravá škola) a to v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov.
 • Fyzické osoby poukazujú v roku 2017 iba 2% z dane, dobrovoľníci môžu poukázať 3% z dane, ak v roku 2016 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a majú o tom potvrdenie, ktoré je potrebné povinne priložiť k daňovému priznaniu.
 • Čísla účtov prijímateľov nepotrebujete, ani ich nikde neuvádzate, nakoľko peniaze na účty prijímateľov prevádzajú daňové úrady, nie Vy. Vy platíte celú daň daňovému úradu.
 • Okrem daňového priznania už nepodávate na poukázanie 2% z dane žiadne iné tlačivo, čiže ani samotné tlačivo Vyhlásenia pre fyzické osoby.
 • IČO prijímateľa sa do koloniek vypisuje zľava. Ak organizácia nemá uvedené SID, tak kolónku na SID nechajte prázdnu

Postup pre právnické osoby

 • Právnické osoby môžu poukázať 1,0% (2%) z dane aj viacerým prijímateľom, minimálna výška v prospech jedného prijímateľa je 8,00 €.
 • Vypočítajte si Vaše 1,0% (2%) z dane z príjmov právnickej osoby– to je maximálna suma, ktorú môžete poukázať v prospech prijímateľa/prijímateľov. Poukázať môžete aj menej ako 1,0% (2%), musí však byť splnená podmienka minimálne 8,00 € na jedného prijímateľa.

POZOR:

 • Ak právnická osoba(firma) v roku 2016 až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v roku 2017 (zvyčajne do 31.3.) NEDAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (aj inej organizácii, nemusí byť iba prijímateľovi), tak môže poukázať iba 1,0% z dane – vyznačí v daňovom priznaní, že poukazuje iba 1,0% z dane). Naopak, ak právnická osoba (firma) v roku 2016 až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v roku 2017 (zvyčajne do 31.3.) DAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (aj inej organizácii, nemusí byť iba prijímateľovi), tak môže poukázať 2% z dane – označí v daňovom priznaní, že poukazuje 2% z dane (tak ako po minulé roky).
 • V daňovom priznaní pre právnické osoby (časť IV.)sú už uvedené kolónky na poukázanie 1,0% (2%) z dane v prospech 1 prijímateľa. Údaje, ktoré potrebujete do daňového priznania uviesť:

Názov:                      Jem iné
Právna forma:        Občianske združenie
IČO:                            42359571
Adresa:                     Dvořákovo nábrežie 4A, 811 02 Bratislava

 • Pokiaľ ste si vybrali viac prijímateľov, vložte do daňového priznania ďalší list papiera ako prílohu (je uvedená na poslednej strane DP) a uveďte tam analogicky všetky potrebné identifikačné údaje o prijímateľoch a sumu, ktorú chcete v ich prospech poukázať. V kolónke 4 uveďte, koľkým prijímateľom chcete podiel zaplatenej dane poukázať.
 • Riadne vyplnené daňové priznanie doručte v lehote, ktorú máte na podanie daňového priznania na Váš daňový úrad (zvyčajne podľa Vášho sídla – adresu si nájdete TU) a v tomto termíne aj zaplaťte daň z príjmov.
 • Daňový úrad po kontrole údajov a splnení všetkých podmienok má zákonnú lehotu 90 dní na to, aby previedol sumy, ktoré ste poukázali, v prospech Vami vybraných prijímateľov.

Poznámky:

 • Vami poukázaná suma 1,0% (2%) z dane bude použitá na podporu aktivít občianskeho združenia Jem iné a projektov ktoré Jem iné zastrešuje (Food Revolution Day, Skutočne zdravá škola) a to v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov.
 • Čísla účtov prijímateľov nepotrebujete, ani ich nikde neuvádzate, nakoľko peniaze na účty prijímateľov prevádzajú daňové úrady, nie Vy. Vy platíte celú daň daňovému úradu.
 • Okrem daňového priznania už nepodávate na poukázanie 2% z dane žiadne iné tlačivá, ako napríklad kópie darovacích zmlúv, atď. – tie sú dôležité pri až pri prípadnej kontrole.
 • IČO prijímateľa sa do koloniek vypisuje zľava. Ak organizácia nemá uvedený SID, tak kolónky na SID nechajte prázdne.

Zdroj: www.rozhodni.sk

Leave your comment

Please enter your name.
Please enter comment.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.