Naša udržateľná domácnosť v Starej tržnici

Testovali sme, upratovali sme, inštalovali a najmä sme šetrili. Životné prostredie aj naše peňaženky. Udržateľný prístup v domácnosti je výzva pre všetkých, ktorým záleží na našom okolí, kde žijeme. Zo začiatku máte pocit, že je všetko nereálne, komplikované a zdĺhavé, ale po čase tieto aktivity prinesú svoje ovocie. A varenie je len jeden z mnohých procesov úspešného hospodárenia. Vyskúšali sme aj to, ako správne triediť odpad, pestovať domáce bylinky a šaláty, či úspešne skladovať potraviny v chladničke, mrazničke aj v poličke.

Ako to vyzerá v našom druhom domove, v našej škole varenia, v praxi?

6Q5F5220
Viete, že pri varení sa dá ušetriť množstvo vody i energie? A ako jedlom neplytvať? Zaujíma Vás koľko potravín vyhodí priemerný Európan ročne do koša alebo ako možno premeniť zvyšky na delikatesy? Nech sa páči, niekoľko tipov od nás pre vás, odskúšaných v našej prevádzke:

6Q5F5400

Myslite na prírodu okolo seba a nevyhadzujte veci zbytočne
Každá domácnosť produkuje väčšie či menšie množstvo odpadu. Vzniku odpadu ale môžeme predísť, a to tým, že vôbec nevznikne. Často totiž vyhadzujeme veci zbytočne. Priemerný Európan vyhodí 179 kg potravín ročne, Slovák približne pol kilogramu jedla na jedného obyvateľa denne, A ročne spoločne vyhodíme 991 tisíc ton potravín. Na porovnanie, v južnej a juhovýchodnej Ázii je to 11 kg na osobu. V priemere teda 1/3 jedla končí v odpadkoch. Neroztriedených. A pritom separovať odpad je len silou zvyku. Niekoľko nádob, pár minút browsovania na internete o tom, čo kam patrí. A dobrý pocit k tomu.

6Q5F5217Správne uložené potraviny vám vydržia dlhšie čerstvé
Jedlo je základom nášho života, napriek tomu doma vyhadzujeme 25 až 30 % jedla. To určite nie je úsporné. My používame umelohmotné alebo sklenené vzduchotesné nádobky, v ktorých môžeme skladovať či už suroviny, nespracované potraviny alebo zvyšky jedál. Udržia si čerstvosť, vôňu aj svieži vzhľad o niekoľko dní až týždňov dlhšie. A viete o tom, že keď zmrazíte nasekané bylinky v oleji, máte vždy poruke super základ do jedla, ktorý si zachová všetky nutrienty?

Má to zmysel pre vás aj pre okolitú prírodu
Elektrina predstavuje značné množstvo nákladov domácností. Znížením jej spotreby môžete urobiť radosť svojej peňaženke i životnému prostrediu. Napríklad vďaka indukčným riadom alebo využitiu
rýchlovarnej konvici.

Pitnej vody nie je toľko, aby sa ňou mohlo plytvať
Voda je vzácnosť a v budúcnosti sa stane drahocenným prírodným zdrojom.
Preto by sme s ňou mali šetriť. To, že sa ňou u nás často splachuje, radšej ani nekomentujeme. Pri umývaní zubov a mydlení rúk by mal kohútik zostať zavretý.

Aké zlepšováky používate vy? pestujete si vlastné bylinky, triedite odpad, alebo varíte bez zvyškov? Podeľte sa s nami o vaše tipy, radi sa niečomu novému priučíme.
6Q5F5365 6Q5F5410 6Q5F5414 6Q5F5456

foto: IKEA

Leave your comment

Please enter your name.
Please enter comment.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.