Revolúcia, ktorá nie je z cukru

Tohtoročný Food Revolution Day sa nezadržateľne blíži. Ak už túto aktivitu, vedenú známym šéf kuchárom Jamie Oliverom, poznáte, tešíme sa. Ak ešte nie, je na čase zapojiť sa tento rok.

Celosvetovo sa Food Revolution Day uskutoční 19. mája 2017. My v Jem iné sme sa rozhodli priblížiť sa tento deň najmä deťom a ich rodinám. Práve preto pre Vás pripravujeme mnohé edukačno-zábavné aktivity týkajúce sa zdravého jedla, kvalitných surovín a stravy dňa 20. mája 2017 v priestoroch Starej tržnice. Rovnako ako Jamie, zdieľame víziu, že to, čo deti v súčasnosti jedia nie je úplne ideálne, že obezita im nepristane a rovnako ako každý rodič, chceme vidieť zdravé deti. Také ktoré keď vyrastú, vytvoria zdravú spoločnosť a budú učiť ďalšie a ďalšie generácie ako sa správne stravovať. Lebo tam niekde v začiatkoch, keď sú deti malé a ich zmysly, myšlienky a chute sa formujú, je najväčšia šanca ukázať im to, čo je pre nich dobré.

V týchto dňoch nám, ambasádorom Food Revolution Day, chodí mnoho mailov kde nás Jamie a  jeho tím informujú o ich aktivitách. Možno viete, že asi najväčšou prioritou známeho šéfkuchára je obmedziť množstvo cukru ktoré deti konzumujú. Aj preto v Anglicku nedávno prebehla štúdia, ktorá poukazuje na hrôzostrašné čísla týkajúce sa cukru. Podľa ich výsledkov, deti a mladý ľudia skonzumujú denne toľko cukru, koľko nájdete v 20 kusoch čokoládových cookies. A tie sú teda poriadne sladké. Väčšina rodičov by svoju dieťatu nikdy nedovolila zjesť v priebehu dňa také množstvo sladkostí. Ako je teda možné, že sa niečo také deje? Určite si vravíte, že svojmu dieťatu predsa dovolíte zjesť iba jednu sladkú tyčinku denne, však? Napriek tomu je vysoko pravdepodobné, že aj Vaše dieťa zje niekoľkonásobne viac cukru ako si myslíte.

Funguje to totiž tak, že cukor nie je len v sladkostiach. Možno Vás to prekvapí ale takzvané skryté cukry sú schované takmer všade. V omáčkach, jogurtoch, šalátových dresingoch, v paradajkovom pretlaku, v pečive, v kečupoch, sú pridané do sušeného ovocia a nájdete ich aj v cereáliach ktoré sú v reklamách označované ako výnimočne zdravá verzia raňajok. Aj preto sa snažíme ukázať deťom a tiež ich rodičom aké dôležité je pripravovať si jedlo doma. Variť z plnohodnotných surovín. Nepoužívať kupované omáčky a konzervy ktoré sú síce chutné a hotové extrémne rýchlo ale s nulovou výživovou hodnotou, plné konzervantov a cukru.

Pripojte sa k nám aj Vy. Nielen v máji počas Food Revolution Day ale každý deň. Dnes aj zajtra. Skúste svojim deťom namiesto sladkého bublinkového nápoja pripraviť radšej farebný smoothie z ovocia, paradajkovú omáčku na cestoviny si pripravte čerstvú a pečivo si aspoň raz za čas upečte doma. Vieme. Takéto niečo stojí kopec času. Ale ak svoj voľný čas máte možnosť využiť takto, určite to bude jedna z najlepších investícií ktorú spravíte. Lebo nič rodičom nerobí väčšiu radosť ako vidieť svoje deti šťastné, zdravé a plné energie.

Na Food Revolution Day 2017 ste samozrejme srdečne pozvaní a budeme sa tešiť každému kto nás príde podporiť.

Leave your comment

Please enter your name.
Please enter comment.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.