O čom je Skutočne Zdravá Škola?

Počas letných prázdnin v ČR vyhodnotia pilotný projekt Skutečně Zdravá Škola, ktorý sa začal tento rok v januári na 15-tich školách. Občianskemu združeniu Jem iné sa podarilo získať jeho licenciu [...]

Počas letných prázdnin v ČR vyhodnotia pilotný projekt Skutečně Zdravá Škola, ktorý sa začal tento rok v januári na 15-tich školách. Občianskemu združeniu Jem iné sa podarilo získať jeho licenciu a projekt tak adaptuje aj na Slovensko. Česká aj slovenská verzia nadväzuje na  program Food for Life Partnership vo Veľkej Británii, kde tento projekt úspešne funguje na tisíckach škôl. Food Revolution Day pokračuje!

Základnou ideou Skutočne Zdravej Školy je presadenie zdravšieho stravovania detí na školách a v školských jedálňach a zvýšeni záujmu rodičov o školskú stravu. Najnovšia vyhláška z roku 2009 síce upravuje stravovacie normy a odporúča zaradiť do jedálnička každodenne zeleninu a doplniť obilniny ako pohánka, pšeno, krúpy, realita je však úplne iná. Na väčšine škôl sa stále varí podľa pôvodných noriem starých približne 50 rokov.

Ciele Skutočne zdravej školy:

Vytvoriť alternatívu k normám so zdravými receptami, ktoré spĺňajú požiadavky upravenej vyhlášky.

Problémom je nedostatok receptov a práca navyše pre pracovníkov školských jedálni pri úprave jedálnička. Ide predovšetkým o náhradu bielej múky celozrnnou, dodávanie väčšieho množstva sezónnej zeleniny a ovocia, používanie čerstvých potravín prostredníctvom pravidelného zásobovania a nevytváranie si veľkých skladových zásob napríklad mrazených potravín. Namiesto sladených nápojov ponúkanie nesladených alebo čistú vodu, zníženie množstva cukrov z nakupovaných polotovarov. Rovnako navrhujeme, aby sa v jedálničku objavovalo viac rastlinných ako živočíšnych bielkovín, napríklad strukoviny. Pokiaľ možno, vyradenie GMO potravín, umelých sladidiel a zvýrazňovačov chuti z jedálneho lístka.

Spolupráca s ministerstvami a kompetentnými úradmi

Navrhujeme vytvorenie pracovnej skupiny zostavenej zo zástupcov ministerstva školstva, zdravotníctva a poľnohospodárstva, odborníkov na problematiku výživy detí a školského stravovania a občianskych iniciatív s cieľom revízie Vyhlášky o školskom stravovaní tak, aby odrážala nové poznatky v oblasti výživy detí a mládeže.

Vzdelávanie pre zdravie

Súčasťou vízie je aj dlhodobý plán na vzdelávanie detí a personálu školy o zdravom stravovaní tak, aby deti už zo školy odchádzali so správnymi stravovacími návykmi a povedomím o vzťahu jedla na zdravie. Takisto chceme pomôcť vytvoriť platformu pre personál školy, kde si môžu vymieňať tipy a skúsenosti na dosiahnutie efektívnych výsledkov. Ukázať rodičom, že sa môžu zapojiť do komunikácie ohľadom stravovania ich detí a spolu s personálom školy a školskej jedálne nájsť spoločnú reč.

K dosiahnutiu týchto cieľov bude Skutočne Zdravá Škola potrebovať aj pomoc širokej verejnosti. Každý kto chce, aby aj jeho deti jedli zdravšie a lepšie a nemuseli trpieť na následky detskej obezity nás bude môcť čoskoro podporiť. Ak Vás táto problematika zaujíma, sledujte nás – bližšie informácie budú čoskoro zverejnené na stránke www.skutocnezdravaskola.sk

Letacek zdrava skola

2 Comments

 1. Dobry den,

  radi by sme boli informovani o projekte Skutocne zdrava skola, prip. i zapojeni do pripravnej/realizacnej fazy..

  Dakujem, pekny den,

  Katarina
  TRVALKA o.z.
  0904107271

  1. Dobrý deň p. Janková,

   ak máte záujem zapojiť sa so svojou školou do programu Skutočne zdravá škola, aktuálne prebieha prihlasovanie škôl na http://skutocnezdravaskola.sk, z ktorých budeme vyberať vzorku škôl (materské, základné, stredné, štátne aj súkromné, z celého Slovenska) do pilotného programu. Materiály však budú samozrejme poskytnuté všetkým školám. Posielame aj odkaz, kde v krátkosti vysvetľujeme najbližší postup a priebeh programu: https://www.modrykonik.sk/blog/lubos/article/projekt-skutocne-zdrava-skola-820uo4/ Ak máte akékoľvek otázky, prosím kontaktujte nás na info@skutocnezdravaskola.sk Ďakujeme, A.

Leave your comment

Please enter your name.
Please enter comment.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.