Skutočne zdravá škola aj do Tvojej školy

Program INTERREG je cezhraničný program spolupráce Slovenska a Česka, ktorého projektovým zámerom je využiť regionálne kulinárske dedictvo a zdravé školské stravovanie ako nástroj rozvoja miestnych iniciatív na Slovensku a na východnej Morave, v tzv. Zdravom regióne. Žilinský, Trnavský a Trenčiansky kraj má tak jedinečnú šancu stať sa súčasťou projektu. Ak Vás projekt zaujal, čítajte ďalej a dozviete sa viac.

banner_top_kutocen_zdrava_skolaKoho chceme osloviť? Základné a stredné školy z vyššie uvedených krajov, budú v prípade schválenia našej žiadosti v termíne od 4/2017 do 3/2019 plne podporované a financované našou inštitúciou, aby ukázala ostatným, že stať sa Skutočne zdravou školou je naozaj možné. V daných krajoch a na vybraných školách uskutočníme prieskum o miestnych tradičných zvykoch a špecialitách ako aj prieskum, ako školské jedálne spolupracujú s miestnymi producentami potravín, či ako je téma jedla a kulinárskeho dedictva komunikovaná v školskom vzdelávacom programe.

Zapojené školy sa tak stanú centrom dobrej prace. Každá zapojená škola získa zadarmo nadštandarný vzdelávací program:

 1. Ukážku vedenia akčnej skupiny, pomoc s vytvorením plánu zdravého stravovania,
 2. analýzu stavu využívania surovín v školskej jedálni,
 3. školenie kuchárov,
 4. kurz s ochuntávkami pre rodičov, varenie s deťmi,
 5. ukážky, ako zakomponovať tému jedla do výučby v rôznych predmetoch,
 6. seminár o školských záhradách,
 7. návštevu fariem v regióne.

V rámci projektu bude vytvorená sieť z dvojíc partnerských škôl na obidvich stranách hranice. Prebehnú vzájomné návštevy a výmeny (vždy v susedných krajoch): Moravskoslezský + Žilinský, Zlínský + Trenčianský, Jihomoravský + Trnavský.

Jedna zo škôl v každom kraji sa zapojí do realizáce vzdelávacieho programu „Školský farmársky trh“.

V každej zapojenej škole bude po dobu projektu pracovať kontaktná osoba, ktorá bude honorovaná na základe dohody o pracovnej činnosti.

Úloha školy v projekte:

 • škola nie je partnerom, len spolupracujúca organizácia (tj. účasť školy nijak neobmedzuje v ďalších projektoch, škola nenesie zodpovednosť za finančný management projektu),
 • škola bude spolupracovať na zaistení aktivít projektu, bude komunikovať s regionálnou koordinátorkou.

V prípade záujmu o účasť v tomto projekte vás prosíme nás kontaktovať na szs@foodkut.sk a to nejneskôr do piatku 18.7. 2016.

Ďakujeme, držme si palce!

4 Comments

 1. Viem aj ja rodic prihlasit skolo resp skolsku jedalen?

  1. Dobrý deň, áno samozrejme, vyplniť formulár môže každý, avšak je potrebné aby to bolo po dohode s vedením školy. S pozdravom, A.

 2. Moc vám fandím, myslím, že opravdu strava ve školních jídelnách není zrovna ideální. A pokud budou jídelny spolupracovat se zemědělci v jejich okolí, budou mít děti čerstvé a zdravé jídlo.

  1. Dobrý deň, ďakujeme, verím, že sa nám program postupom času podarí implementovať na SK školách. Pozdravujem, A.

Leave your comment

Please enter your name.
Please enter comment.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.