Zázvor včera a dnes – v aromaterapii aj polievke

Ak nie teraz, tak kedy? Raz je zima, raz teplo. Toto striedanie teplôt, mráz a vlhko nám nepriamo odoberajú energiu a dávajú poriadne zabrať. Je teda vhodné zaradiť do jedálnička potraviny, ktoré nám pomôžu obrniť sa, ľahšie zvládať vonkajšie vplyvy a redukovať stres. Tak čo, ste zvedaví, čo by mohla byť v tomto čase – nečase vaša prvá pomoc?

Zázvor je starovekým účinným liečivým korením a v indickej ajurvéde si vyslúžil titul “prírodná lekárnička“. Je to hlavne preto, že tento hnedkastý koreň so žltou dužinou je stáročiami preverený s preukázateľnými pozitívnymi účinkami na trávenie, v boji proti vírusom a baktériám, či prospešný na prevenciu respiračných ochorení a mnohých ďalších.

V Indii sa zázvor užíva denne. Výluhy z koreňa sú práve u tamojších starých mám najpopulárnejšie a nazývajú ich protijedom na boj s nádchou a chrípkou. Na miliónoch jedálenských stoloch v Indii môžete vidieť čerstvý zázvor nakrájaný na tenké krátke plátočky, pripomínajúce zápalky, namočené v čerstvej cintónovej šťave so soľou – tamojší overený a stály spoločník k akémukoľvek varenému jedlu.

Vyskúšajte doma kúsok čerstvého zázvoru požuť pred jedlom aby vo vás vzplanul tráviaci oheň a podporili ste zdravé črevo. Veľmi účinné je aj nastrúhať ho do horúcich čajov, pridať do ovocných, zeleninových štiav či smoothies, zamiešať do koláča a mnoho iných variácií – experimentujte, hrajte sa a zabávajte.

Poďme sa pozrieť, prečo je tento zdraviu prospešný koreňový zázrak taký výnimočný:

 1. Nebývate hladný? Zjedzte kúsok čerstvého zázvoru tesne pred jedlom na povzbudenie apetítu a aktivovanie žalúdočných štiav.
 2. Jedenie zázvoru zlepšuje absorbciu a príjimanie esenciálnych nutrientov do vášho tela.
 3. Zázvor čistí dutiny, ktoré sa možu počas chladných mesiacov zaniesť a spôsobiť vážnejšie ochorenia.
 4. Cítite sa nevoľno alebo ste prekonali dlhú cestu či dlhý let? Zázvor pomôže, pretože zmierňuje kinetózu. Odporúča sa namočiť ho do medu.
 5. Bolesti brucha, nadúvanie alebo nebodaj kŕče? Žuvajte kúsok čerstvého zázvoru.
 6. Trpíte bolesťami kĺbov? Zázvor s jeho protizápalovými účinkami môže priniesť úľavu. Nakvapkajte do kúpeľa pár kvapiek zázvorového oleja na odbúranie bolestivých kĺbov a svalov.
 7. Práve ste prekonali operáciu? Žuvanie zázvoru môže byť osožné na prekonanie pooperačnej nevoľnosti.
 8. Zapchatý nos alebo bolesť hrdla? Liečivé účinky kombinácie zázvorového čaju s medom pomôžu vyriešiť tento problém.
 9. Chýba vám energia? Hlavnou “schopnosťou“ tohoto koreňa je dodávanie energie, ktorou prehrieva telo a pôsobením na bunky celkovo ukľudňuje.
 10. Populárny aj v aromaterapii.
 11. Skúste pridať štipku zázvoru do polievky (pssst – ajurvéda dáva nemalý kredit tomuto zázraku aj pre jeho afrodiziakálne účinky).

Všetko s mierou

Užívanie zázvoru je limitované a ako so všetkým, platí, že nič netreba preháňať. Deťom do dvoch rokov sa zázvor neodporúča vôbec, dospelým cca 4 gramy denne. Pre deti staršie ako dva roky sa odporúča jeden max. 1,5 g, záleži aj od váhy dieťaťa, útle detičky ešte nižšiu dávku. V tehotenstve sa odporúča užívať len v malých miernych dávkach, najlepšie však je poradiť sa so svojim lekárom alebo výživovým poradcom, ktorí by jeho konzumáciu mali vedieť zhodnotiť podľa vášho aktuálneho stavu najlepšie.

V každom prípade, ak máte obavy alebo si nie ste istý, či by bol pre váš zdravotný stav zázvor vhodný, je vždy potrebné zistiť nežiadúce účinky a eliminovať riziko.

A ešte jeden tip na záver:

Jemne štipľavá voňavá zázvorová ryža

 1. Uvarte basmati ryžu.
 2. Hneď po uvarení keď zodvihnete poklop z hrnca, primiešajte najemno nasekaný cesnak, zázvor, zelené chilly a čerstvé listy koriandra – tá explózia vôní, arómy a chutí privedú vaše zmysly do šialenstva.
A aký je váš obľúbený spôsob využitia zázvoru?

Autor článku: Barborka

Leave your comment

Please enter your name.
Please enter comment.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.