Bojujte s nami za Skutočne zdravú školu

Práve rok 2018 je pre nás zlomový. Teda pre nás a pre Skutočne zdravú školu. Po dlhých mesiacoch, dokonca rokoch úsilia dodať našim školám viac zdravia vo forme kvalitnejšej stravy a edukácie v oblasti výživy svitá na lepšie časy.

O čo presne ide? Projekt Skutočne zdravá škola je občianska iniciatíva usilujúca o zlepšenie školského stravovania. Program je určený školám a v jeho rámci sa vedenie školy, učitelia, žiaci, rodičia, pracovníci školských kuchýň, dodávatelia potravín, poľnohospodári a zástupcovia miestnych komunít spoločne snažia, aby boli deťom poskytované chutné a zdraviu prospešné jedlá a boli tak vytvorené základy príjemnej, zdravej kultúry stravovania. Školy, ktoré sa do programu zapoja, okrem iného, nakupujú do kuchyne suroviny od miestnych farmárov, pekárov a mäsiarov a v jedálni poskytujú pokrmy pripravené z čerstvých sezónnych surovín. Pre žiakov organizujú výlety na miestne farmy, integrujú tému jedla do školského vzdelávacieho programu, usporadúvajú na škole farmárske trhy a komunitné aktivity, žiaci absolvujú lekcie varenia a pestujú na školskej záhrade vlastné ovocie a zeleninu. Všetko v rácmi existujúcej legislatívy.

Koncom minulého roka sa nám do tohto boja podarilo zapojiť Ministerstvo školstva a práve v súčasnosti prebiehajú rokovania o tom, ako projekt implementovať na prvých pilotných školách na Slovensku.

Nechceme predbiehať ale všetko vyzerá viac ako dobre a pevne veríme, že v najbližších mesiacoch dostaneme záštitu ministerstva. A potom? Potom nám už na jeho implementáciu nebude chýbať veľa. Školy chcú. O tom sme sa už presvedčili. Veď do projektu sa už teraz prihlásili desiatky škôl a škôlok z celého Slovenska. Do boja však potrebujeme zapojiť aj vás. Jednotlivcov aj spoločnosti. Rodičov, vizionárov a bojovníkov za lepší svet.

Ak tiež túžite vidieť zmenu, lepšie, zdravšie a vitálnejšie školy, pridajte sa k nám a podporte naše aktivity 2% z vašich daní. Nič vás to nestojí a vaše dane budú použité tam, kde ich je treba. Pretože práve v školách sú naše deti. Deti, ktoré chceme všetci vidieť zdravé, šťastné a plné energie. Tak čo? Idete do boja s nami? Ak ste si povedali „áno“, všetky potrebné informácie nájdete nižšie.

Ďakujeme, že ste s nami 🙂


Ako darovať 2%?

Postup pre zamestnancov

 • Do 15.02.2018 požiadajte zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň.
 • Potom požiadajte zamestnávateľa, aby Vám vystavil tlačivo potvrdenie o zaplatení dane.
 • Z potvrdenia zistíte dátum zaplatenia dane a viete si vypočítať 2% z Vašej zaplatenej dane (to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech prijímateľa poukázať). Táto suma však musí byť minimálne 3,00 €. Ak ste v roku 2016 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a máte o tom potvrdenie, môžete v prospech prijímateľa poukázať 3% z Vašej zaplatenej dane.
 • Prečitajte si pozorne celé vyhlásenie, v ktorom sú predvyplnené naše údaje.
 • Do vyhlásenia doplňte sumu, ktorú nám chcete poukázať.
 • Obe tlačivá, teda vyhlásenie spolu s potvrdením, doručte do 30.04.2018 na daňový úrad podľa Vášho bydliska – adresu si nájdete TU.
 • Daňové úrady majú 90 dní od splnenia podmienok na to, aby previedli Vaše 2% v prospech občianskeho združenia Jem iné. Peniaze na náš účet prevádza príslušný daňový úrad. Váš zamestnávateľ platí celú Vašu daň príslušnému daňovému úradu.

Poznámky:

 • Vami poukázaná suma 2% z dane bude použitá na podporu aktivít občianskeho združenia Jem iné a projektov ktoré Jem iné zastrešuje (Food Revolution Day, Skutočne zdravá škola) a to v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov.
 • Fyzické osoby poukazujú v roku 2018 iba 2% z dane, dobrovoľníci môžu poukázať 3% z dane.
 • Do kolónky ROK sa píše 2017
 • Obe tlačivá sa podávajú výlučne na daňový úrad podľa Vášho bydliska
 • Čísla účtov prijímateľov nepotrebujete, ani ich nikde neuvádzate, nakoľko peniaze na účty prijímateľov prevádzajú daňové úrady, nie Vy. Vy platíte celú daň daňovému úradu.

Postup pre fyzické osoby

 • Vypočítajte si Vaše 2% z dane z príjmov fyzickej osoby (to je maximálna suma, ktorú môžete poukázať v prospech prijímateľa). Poukázať môžete aj menej ako 2%, musí však byť splnená podmienka minimálne 3,00 €.
 • V daňovom priznaní pre fyzické osoby sú už uvedené kolónky na poukázanie 2% z dane v prospech 1 prijímateľa. Údaje, ktoré potrebujete do daňového priznania uviesť, v prípade, že chcete peniaze poslať občianskemu združeniu Jem iné.:

Názov:                      Jem iné
Právna forma:       Občianske združenie
IČO:                           42359571
Adresa:                    Dvořákovo nábrežie 4A, 811 02 Bratislava

 • Riadne vyplnené daňové priznanie doručte v lehote, ktorú máte na podanie daňového priznania (zvyčajne do 31.3.2018) na Váš daňový úrad ( podľa Vášho bydliska – adresu si nájdete TU) a v tomto termíne aj zaplaťte daň z príjmov.
 • Daňový úrad po kontrole údajov a splnení všetkých podmienok má zákonnú lehotu 90 dní na to, aby previedol sumu, ktorú ste poukázali, v prospech Vami vybraného prijímateľa.

Poznámky:

 • Vami poukázaná suma 2% z dane bude použitá na podporu aktivít občianskeho združenia Jem iné a projektov ktoré Jem iné zastrešuje (Food Revolution Day, Skutočne zdravá škola) a to v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov.
 • Fyzické osoby poukazujú v roku 2018 iba 2% z dane, dobrovoľníci môžu poukázať 3% z dane, ak v roku 2016 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a majú o tom potvrdenie, ktoré je potrebné povinne priložiť k daňovému priznaniu.
 • Čísla účtov prijímateľov nepotrebujete, ani ich nikde neuvádzate, nakoľko peniaze na účty prijímateľov prevádzajú daňové úrady, nie Vy. Vy platíte celú daň daňovému úradu.
 • Okrem daňového priznania už nepodávate na poukázanie 2% z dane žiadne iné tlačivo, čiže ani samotné tlačivo Vyhlásenia pre fyzické osoby.
 • IČO prijímateľa sa do koloniek vypisuje zľava. Ak organizácia nemá uvedené SID, tak kolónku na SID nechajte prázdnu

Postup pre právnické osoby

 • Právnické osoby môžu poukázať 1% (2%) z dane aj viacerým prijímateľom, minimálna výška v prospech jedného prijímateľa je 8,00 €.
 • Vypočítajte si Vaše 1% (2%) z dane z príjmov právnickej osoby– to je maximálna suma, ktorú môžete poukázať v prospech prijímateľa/prijímateľov. Poukázať môžete aj menej ako 1% (2%), musí však byť splnená podmienka minimálne 8,00 € na jedného prijímateľa.

POZOR:

 • Ak právnická osoba (firma) v roku 2017 až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v roku 2018 (zvyčajne do 31.3.) NEDAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (aj inej organizácii, nemusí byť iba prijímateľovi), tak môže poukázať iba 1% z dane – vyznačí v daňovom priznaní, že poukazuje iba 1,0% z dane. Naopak, ak právnická osoba (firma) v roku 2017 až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v roku 2018 (zvyčajne do 31.3.) DAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (aj inej organizácii, nemusí byť iba prijímateľovi), tak môže poukázať 2% z dane – označí v daňovom priznaní, že poukazuje 2% z dane (tak ako po minulé roky).
 • V daňovom priznaní pre právnické osoby (časť IV.) sú už uvedené kolónky na poukázanie 1% (2%) z dane v prospech 1 prijímateľa. Údaje, ktoré potrebujete do daňového priznania uviesť:

Názov:                      Jem iné
Právna forma:        Občianske združenie
IČO:                            42359571
Adresa:                     Dvořákovo nábrežie 4A, 811 02 Bratislava

 • Pokiaľ ste si vybrali viac prijímateľov, vložte do daňového priznania ďalší list papiera ako prílohu (je uvedená na poslednej strane DP) a uveďte tam analogicky všetky potrebné identifikačné údaje o prijímateľoch a sumu, ktorú chcete v ich prospech poukázať. V kolónke 4 uveďte, koľkým prijímateľom chcete podiel zaplatenej dane poukázať.
 • Riadne vyplnené daňové priznanie doručte v lehote, ktorú máte na podanie daňového priznania na Váš daňový úrad (zvyčajne podľa Vášho sídla – adresu si nájdete TU) a v tomto termíne aj zaplaťte daň z príjmov.
 • Daňový úrad po kontrole údajov a splnení všetkých podmienok má zákonnú lehotu 90 dní na to, aby previedol sumy, ktoré ste poukázali, v prospech Vami vybraných prijímateľov.

Poznámky:

 • Vami poukázaná suma 1% (2%) z dane bude použitá na podporu aktivít občianskeho združenia Jem iné a projektov ktoré Jem iné zastrešuje (Food Revolution Day, Skutočne zdravá škola) a to v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov.
 • Čísla účtov prijímateľov nepotrebujete, ani ich nikde neuvádzate, nakoľko peniaze na účty prijímateľov prevádzajú daňové úrady, nie Vy. Vy platíte celú daň daňovému úradu.
 • Okrem daňového priznania už nepodávate na poukázanie 2% z dane žiadne iné tlačivá, ako napríklad kópie darovacích zmlúv, atď. – tie sú dôležité pri až pri prípadnej kontrole.
 • IČO prijímateľa sa do koloniek vypisuje zľava. Ak organizácia nemá uvedený SID, tak kolónky na SID nechajte prázdne.

Zdroj: www.rozhodni.sk

Leave your comment

Please enter your name.
Please enter comment.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.