Food Revolution Day 2015 – tretíkrát na Slovensku

Vedeli ste, že polovica chlapcov a dievčat takmer vôbec nekonzumuje ryby? Že len štvrtina detskej populácia denne jedáva ovocie a zeleninu? Je smutné, že viac ako polovica detí nešportuje a [...]

Vedeli ste, že polovica chlapcov a dievčat takmer vôbec nekonzumuje ryby? Že len štvrtina detskej populácia denne jedáva ovocie a zeleninu? Je smutné, že viac ako polovica detí nešportuje a vyhýba sa telesnej výchove a denne konzumuje komerčné sladkosti, sladké a kolové nápoje, údeniny a solené pochutiny. Práve preto je tu Food Revolution Day.

Minulý rok sa zapojilo viac ako 10-tisíc miest v 121 krajinách po celom svete. Viac ako 1000 ambasádorov zorganizovalo komunitné podujatia po celom svete. Čísla stále rastú a veríme, že tento rok to bude ešte intenzívnejšie.

Food Revolution Day je celosvetová akcia, ktorej zámerom je vrátiť späť do školských osnov vzdelávanie o stravovaní. Zábavnou edukácou detí o jedle vieme vzbudiť pozornosť ako viesť zdravší a lepší život. V skratke – bojom za detské práva na vzdelávanie o stravovaní môžete zvrátiť nárast obezity a iných chorôb súvisiach so stravou.

Food Revolution Day je priame v centre všetkých aktivít, ktoré Jamie Oliver ako aj nadácia Jamie Oliver Food Foundation realizujú denno denne, aby nadchli a inšpirovali ľudí všetkých vekových skupín vzdelávať sa v oblasti stravovania a varenia.

Food Revolution Day je o Vás, o vašich rodinách, školách, pracoviskách a komunitách, ktoré sa prepájajú, aby vytvorili jednotný nástroj bojujúci za trvalo udržateľnú zmenu, ktorá má pretrvávať aj naďalej po skončení tohto dňa oslavy poctivého jedla. Tu sa to nekončí, ale naopak, začína.

Ako sa môžete 15. mája 2015 zapojiť?

Ak ste učiteľ, rodič a máte doma žiaka:

 • Nabaľte deťom do školy  nakrájané rôzne druhy ovocia a zeleniny na malé kúsky, budú so spolužiakmi hádať, o aký druh sa jedná a ako rastie. Rozdeľte deti do teamov, aby mohli súťažiť. Tí odvážnejší a starší môžu hádať so zaviazanými očami pomocou chuti.
 • Nachystajte deťom do školy či škôlky minimálne v tento deň zdravšiu desiatu.
 • Nakrájajte im ovocie, zeleninu, napečte chlebík, koláč. Podelia sa s ostatnými. Ideálne, keď pribalíte aj recept na zdieľanie s ostatnými.
 • Prineste do školy kvetináče, zem a sadeničky. Spoločne zasaďte paradajky, papričky, či bylinky, ozdobte si tak okná a vypestujte niečo jedlé.
 • Premietnite deťom v rámci voľnej vyučovacej hodiny nejaký vzdelávací film o jedle, alebo im pripravte krátku prednášku o jedle.
 • Pripravte si s deťmi v škole Food Revolution Day recept 2015.
 • Ak je to vo vašich silách zoberte deti na výlet na lokálny trh alebo farmu.
 • Škola v prírode je ideálnym miestom na vyučovanie.

Ak budete 15. mája 2015 v práci:

 • Dohodnite sa s kolegami, že si nachystáte spoločné raňajky. Nakúpte čerstvé ovocie a zeleninu, pripravte nátierky, napečiete pečivo, koláče, limonády.
 • Podeľte sa nielen s jedlom, ale aj s receptami. Inšpirujte sa minulým ročníkom a tiež receptami na našej stránke.
 • Ak nie je vo vašich silách pripraviť si spoločné raňajky, nájdite vo vašom okolí reštauráciu či bistro, ktoré v tento deň ponúka Food Revolution Day menu a spoločne si užite obed.

Ak vlastníte bistro, alebo reštauráciu:

Inšpirujte sa minulým ročníkom a receptami na našej stránke a pripravte v tento deň svojim zákazníkom zdravšie denné menu. Nakúpte potraviny od lokálnych dodávateľov a ponúknite tak svojim hosťom čerstvé a lokálne jedlo.

Nezabudnite svoj Food Revolution Day dokumentovať a zdieľať na sociálnych sieťach s heštegom #foodrevolutiondayslovakia.

Všetky potrebné materiály nájdete na stránke Food Revolution Day Slovakia.

Leave your comment

Please enter your name.
Please enter comment.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.