Malí stravníci a ich chuťové poháriky

Možno pre niektorých je to nová informácia, no už nejaký ten piatok sme hrdými dodávateľmi chutných a zároveň zdravých jedál pre niektoré súkromné škôlky v Bratislave. A keďže je niekedy naozaj skutočne ťažké malým stravníkom vyhovieť a ulahodiť ich vyberavým jazýčkom, sme nesmierne radi, že naše recepty sa osvedčili a vaše ratolesti si pomaly ale isto zvykajú na zdravšie varianty jedál, ktoré im už od tohoto mladého veku pomáhajú nielen ľahšie zvládať vonkajšie vplyvy, budovať imunitný systém, ale aj spoznávať a rozširovať si obzor chutí.

Zlepšovať sa na základe spätnej väzby od klienta je najefektívnejšie riešenie. O to viac, keď je tým klientom dieťa, ktoré si teda nekladie servítku pred ústa. Veď čítajte, ako si nad našim jedlom pochutnávajú deti zo súkromnej materskej školy Pressburg Montessori v Bratislave:

1/ Deti majú najradšej na desiatu naše pudingy, keď sa na stole objaví pšenový s ovocím, pol dňa ho vo veľkom ospevujú. Maminky, toto jedlo určite odporúčame zaradiť do vášho jedálneho lístka.

2/ Osvedčené na desiatu sú tiež: detská výživa, špaldové piškóty, rôzne obilné zapekané sladké kaše, či mliečna ryža s kokosom. Slané na odbyt nejde, to je dobrá rada nad zlato od našich malých kritikov.

3/ Podľa nášho zistenia sa jedlo najlepšie konzumuje priamo rukami, veď načo špiniť príbor.

4/ Medzi top hlavné jedlo patria lososové francúzske zemiaky. Skúšali ste? Vymeňte klobásku za v pare uvareného lososa a prípadne ako alternatívu smotany použite jej rastlinnú verziu, budete sa zalizovať celá rodina.

5/ Čoho vždy deti zjedia najviac a pýtajú si prídavok? Bielu ryžu – tej nie je nikdy dosť!

6/ Čo takto makové cestoviny: nie veľa maku, ten deti ťažšie trávia, radšej použite viac marmelády, prípadne ovocnej zložky / kompót, štavička, vodička… Celozrnné cestoviny vymeňte za tie z hladkej špaldovej múky a úspech bude zaručený.

7/ Semienkami deťom veruže neulahodíte. Ten deťúrence ťažko trávia, radšej im doprajte obyčajný biely špaldový chlebík z hladkej múky.

8/ Nechcú vaše ratolesti zošrotovať polievky? Zjemnite ich zemiakmi, alebo kokosovým mliekom (deti milujú kokosové mlieko pre jeho prirodzene sladkú chuť). Všeobecne je potrebné potlačiť chuť koreňovej zeleniny, deti totiž hovoria, že napríklad paštrnáková polievka chutí ako hlina. Žeby? No ale zemiaky, či batáty to určite napravia.

9/ Polievky sú však vo všeobecnosti veľmi žiadané, pretože ide o obľúbenú „štavičku“. Najradšej majú vývary, akékoľvek s rezancami, písmenkami, či vrtuľkami. Ostatné polievky radšej mixujte, aby detská nevideli, čo tam pláva. A je to „safe“.

Foto by MOOD10/ Špagety. Jedno z najobľúbenejších detských jedál. Ale je tam aj jedno ALE: treba ich polámať, lebo ich nevedia jesť príborom a potom ich jedia rukami. V opačnom prípade je zagebrená celá škôlka, chtiac – nechtiac.

11/ Sviečková omáčka na smotane s mäskom je veľmi obľúbená. Knedľu však papáme samozrejme rukami, ako chlebík.

12/ Často sme pripravovali kuracie mäsko s citrónom, s citrónovými plátkami. Ide o veľmi obľúbené jedlo, ale deti nám odkázali, že ten citrón máme po uvarení z jedla vyhodiť, lebo to vyzerá, ako keby nám tam padol z čaju. Hold, detská úprimnosť nadovšetko.

13/ Cícer aj iné strukoviny určite zaraďujte do stravy, by ste sa možno čudovali, ale deti to naozaj majú radi.

15/ A naše najväčšie zistenie: všetko, čo si môžu chytiť do rúk, tak majú radi. Muffiny, koláčiky, tyčinky. Vymýšľajte, skúšajte a testujte.

16/ Paradajkové polievky sú jednoducho najviac!

17/ Všade hlavne veľa šťavy, že mňam.

18/ Všetko čo je s vajíčkom, majú radi. Zmiznú vždy, tých nie je nikdy dosť. Podávame s prívarkom na milión spôsobov.

19/ A najmä nezabúdajme na kvalitný pitný režim.

A aké sú vaše zistenia a odporúčania?

frd4frd1

Leave your comment

Please enter your name.
Please enter comment.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.