Paradajky trochu inak. Vlastne úplne inak.

Dovolenka pri mori je skvelá vec. Ležať, opaľovať sa, plávať. Nám v Jem iné ale najväčšiu radosť robia gastro výlety. Ani to nemusí byť ďaleko, ani nám netreba more. Stačí jedlo. Ideálne nejaké lokálne, s láskou pripravené, doma vypestované, zdravé a chutné. Čo už s nami. Asi to máme v krvi.

Jeden taký výlet sme stihli aj tento týždeň. Keďže cieľ cesty bol v Bratislave, žiadne dlhé prípravy neboli potrebné. Jednoducho sme vyrazili a asi po 15 minútach cesty sme sa ocitli v krajine zázrakov. Doslova. Nedá sa to inak opísať. V jednu chvíľu ste na rušnom obchvate a v zápätí stojíte v obrovskom skleníku obrastenom všetkým možným. Všade je kľud a ticho. Vonku sa pasie koza. Nedaľeko okopáva pán svoje políčko. Ručne. My vchádzame do najvoňavejšieho obchodu v celej Bratislave. Kam sa pozriete všade iná farba, iný tvar, iná vôňa. Pritom sú to všetko paradajky. Malé oranžové, veľké purpurové, podlhovasté červené, aj gigantické paradajky sfarbené do ružova. Majú aj zelené. Také, ktoré sú zelené aj keď sú zrelé. Zelené s drobnými pásikmi. Green zebra. Ich názov ich vystihuje naozaj dokonale.

Odchádzame s plnými košíkmi. Samozrejme, nechýba ani bazalka niekoľkých druhov a nájdete tu aj obrovské baklažány a voňavé  melóny. Celú cestu späť sa rozprávame o tom, čo ideme variť. Nápadov máme tisíce a paradajok si nesieme plný kufor, takže môžeme skúšať. O pár minút už v hrnci vrie voda. Robíme cestoviny, šalát aj rizoto. Všetko plné paradajok, jedno lepšie ako druhé. Jedna paradajka sladšia ako tá druhá. Nevieme sa ich dojesť. Sme očarené. Tešíme sa ako malé deti. Čistá radosť z toho, že sme si ich boli natrhať samé. Samé sme si ich aj zjedli. Všetky do jednej. Nezostalo nič.

Tento paradajkový zážitok a skvelé jedlá, ktoré sme s nimi pripravili nás uchvátili na toľko, že to chceme ukázať aj Vám. Preto sme v septembri pripravili špeciálny kurz spojený s výletom. Aby ste to mali komplet, tak ako my. Bližšie informácie o ňom nájdete tu. My sa zatiaľ tešíme, že to prežijeme opäť. Tento raz s Vami.

Leave your comment

Please enter your name.
Please enter comment.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.