Pôstny tip na recept

RÝCHLY A CHRUMKAVÝ ŠALÁT ZO STOPKOVÉHO ZELERU

Máte radi stopkový zeler? Táto zelenina má príjemnú, osviežujúcu chuť a vynikajúco chrumká.

Vyznačuje sa jemnejšou chuťou ako tradičný zeler a je výborný do polievok, ale aj šalátov. Preslávený je najmä Waldorfský šalát, kde sa kombinuje s vlašskými orechmi, jablkami a dressingom na majonézovom základe.

Hanka Zemanová spomína, že sa stopkový zeler vyznačuje aj nespornými zdravotnými účinkami prospešnými žalúdku, pankreasu a slezine. Okrem toho zmierňuje podráždenú pečeň a zlepšuje trávenie. Pomáha pri liečbe závratov a nervozity. Svojím vysokým obsahom kremíka prospieva kĺbom, kostiam a tepnám. Celkovo je vhodný pri reumatizme, artritíde, dne, ale aj pri vysokom krvnom tlaku a v tehotenstve. (2013, s. 103)

My si v pôstnom období môžeme pripraviť expresný a pritom chutný šalát. Stačí si nakrájať stopkový zeler na tenké prúžky, jabĺčko na kocky a celé to poliať citrónovou šťavou, kvapkou oleja a štipkou škorice. Šalát vás preberie a nabudí na nadchádzajúce jarné obdobie. Dobrú chuť!

Autor: Monika z Jem iné

Zdroje:

Zemanová, H.: biokuchařka Hanky Zemanové, Praha: Smart Press s.r.o. 2013

Leave your comment

Please enter your name.
Please enter comment.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.