QUICHE, ALIAS SLANÝ KOLÁČ / part 3

Čo so zvyškami v chladničke? Šup s nimi do quichovej plnky. V predchádzajúcich dvoch článkoch sme sa venovali histórii slaného koláča a príprave cesta. Čo je však na tomto pokrme skvelé je, že [...]

Čo so zvyškami v chladničke? Šup s nimi do quichovej plnky.

V predchádzajúcich dvoch článkoch sme sa venovali histórii slaného koláča a príprave cesta. Čo je však na tomto pokrme skvelé je, že je veľmi variabilný a pri príprave jeho plnky môžeme využívať sezónne suroviny.

Na jeseň a v zimnom období sa dá používať tekvica a červená repa, cícer, zázvor, mrkva či pór. Keď sa oteplí a príde jar a leto máme už k dispozícii široký výber surovín. Jar ohlasuje príchod chutnej špargle, postupne môžeme využívať jarnú cibuľku, baklažán, chutné žlté a zelené cukiny či šťavnaté paradajky, zelený mangold alebo rukolu. Netreba zabudnúť na čerstvé bylinky, ktoré dodajú koláču výbornú chuť a sviežosť, pričom ho aj nádherne ozdobia.

Suroviny na náplne je dobré si predvariť ako napríklad brokolicu, červenú repu, či zemiaky. Ďalším spôsobom predprípravy môže byť pečenie a grilovanie ako v prípade tekvice. Zeleninu ako paprika, cukina, baklažán a podobne je vhodné si krátko orestovať na panvici a následne použiť do plnky.

Osvedčenými kombináciami sú napríklad grilovaná tekvica hokkaido alebo maslová tekvica posypaná slaným syrom a čerstvým tymiánom. Fantastická je aj mrkva s cícerom a zázvorom.

Odolať sa nedá ani červenej repe s kozím syrom a tekvicovými semiačkami. Vrch môžeme posypať oregánom.

Predvarená špargľa spoločne so slaninkou, či letný favorit cukina s paradajkami posypaná bryndzou sú sýte ale zároveň ľahké pokrmy.

Fantázii a inovatívnosti sa medze nekladú, preto si môžeme pripraviť aj quiche na spôsob francúzskych zemiakov. Stačí na cesto poukladať uvarené zemiaky, orestovanú klobásku, varené vajíčka a zaliať vyšľahanou kyslou smotanou s vajíčkami.

Plnku je možné zalievať zmesou šľahačkovej alebo kyslej smotany s vajíčkami. Použiť sa môže aj Crème Fraîche – šľahačkový kyslý krém alebo jeho ryžová alternatíva.

Takže hor sa vymýšľať nové kombinácie!

Autor: Monika z Jem iné

Foto: Zuzana Kuňová

Leave your comment

Please enter your name.
Please enter comment.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.